"Pozwól, by prowadziło Ciebie serce. Jego szept jest delikatny, słuchaj więc uważnie".
~ autor nieznany
Mindfulness-Based Compassionate Living MBCL | Życie ze Współczuciem Oparte na Uważności
Życie ze współczuciem oparte na uważności MBCL (Mindfulness-Based Compassionate Living) jest obecnie jedynym programem rozwijającym współczucie, który został uznany przez wiodące światowe organizacje akredytujące interwencje oparte na uważności jako kompletny program pogłębiający i rozwijający praktykę po podstawowych kursach MBSR, MBCT, MBLC, FPFW, MSC.
Program oficjalnie uznany przez: European Association for Mindfulness-Based Approaches (EAMBA), British Association of Mindfulness-Based Approaches (BAMBA), The Dutch Vereniging Mindfulness Based Trainers Nederland (VMBN).
AKCJA
Mindfulness-Based Compassionate Living MBCL powstał w holenderskim Centrum Psychiatrii Integratywnej w Groningen, w drodze bliskiej współpracy dwóch prekursorów nauczania uważności z Holandii, psychiatry i psychoterapeuty Erika van den Brinka oraz nauczyciela medytacji Fritsa Kostera, bazując na ich rozległym doświadczeniu w pracy z MBSR i MBCT w służbie zdrowia psychicznego. Pierwotnie MBLC przeznaczony był dla pacjentów, którzy korzystali z opieki psychologicznej i psychiatrycznej. W swoim programie Erik i Frits zawarli elementy opracowane przez twórców Uważnego Samowspółczucia (ang. Mindful Self Compassion MSC) Kristin Neff oraz Christophera Germera, wraz z Terapią Opartą na Współczuciu Paula Gilberta (ang. Compassion Focused Therapy CFT), bazującą na modelu ewolucyjnym ludzkiego umysłu, łącząc wglądy pochodzące z Terapii akceptacji i zaangażowania (ang. Acceptance & Commitment Therapy ACT) Stevena C. Hayeas, Kelly G. Willsona i Kirka Strosahla oraz psychologii pozytywnej.
Program Mindfulness-Based Compassionate Living MBCL opiera się na najnowszych, obszernych badaniach naukowych, przeprowadzonych próbach klinicznych, eksperymentach laboratoryjnych, neuronauce i naukowo ugruntowanej wizji zakładającej istotową rolę samo-współczucia dla naszego zdrowia i dobrostanu w wymiarze fizycznym, emocjonalnym i interpersonalnym. Opiera się na procesach u podstaw ludzkiego cierpienia, jego rozumienia oraz uniwersalnych modelach ludzkiego umysłu.
DLA KOGO
Mindfulness-Based Compassionate Living MBCL wymaga podstawowej znajomości mindfulness, ponieważ jest programem przeznaczonym do kontynuacji, rozwoju własnej praktyki o techniki ukierunkowane na współczicie. Skierowany jest do absolwentów podstawowych kursów MBSR, MBCT, FPFW, MBLC, ewentualnie programu Breathworks i MBRP, którzy pragną pogłębić i eksplorować swoją praktykę uważności.
JAK WYGLĄDA KURS MINDFULNES-BASED COMPASSIONATE LIVING MBCL ?
Program Życie ze współczuciem oparte na uważności MBCL w przystępny i ustrukturyzowany sposób sprzyja budowaniu i zakorzenianiu umiejętności, postaw i zrozumienia, które mogą przyczynić się do autentycznych zmian w życiu uczestników. Podobnie jak kursy uważności ma charakter doświadczeniowy, koncentruje się m.in. na pielęgnowaniu zdrowego stanu umysłu i kształtowaniu życzliwej, troskliwej i wyrozumiałej postawy wobec siebie samych i innych. Wspiera w akceptacji własnych niedoskonałości, z wykorzystaniem technik współczucia o udowodnionej skuteczności, które uwzględniają odkrycia neuronauki oraz odkrycia kliniczne. Proponuje nowe podejście do radzenia sobie w zdrowszy sposób ze stresem i (emocjonalnym) bólem, z niekorzystnymi reakcjami na samowspółczucie. Umożliwia rozpoznanie, odnoszenie się i uwalnianie od reaktywnych wzorców wewnętrznych, wywołujących m.in. stany wyczerpania, czy samokrytykę. Wspiera i rozwija cztery szlachetne postawy serca (życzliwość, współczucie, współradość i bezstronność).
Kurs Mindfulness-Based Compassionate Living MBCL obejmuje osiem dwugodzinnych sesji grupowych z krótką przerwą w trakcie, które mogą odbywać się raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Program kursu przygotowuje do samodzielnej, codziennej czterdziestopięciominutowej praktyki formalnej z nagraniami oraz ćwiczeń nieformalnych w życiu codziennym. Każdą sesję rozpoczyna prowadzona praktyka, po której następuje wspólna wymiana refleksji (contemplative inquiry) nad tym, czego doświadczyliśmy w chwili bycia uważnym ze współczuciem i serdecznością, z życzliwym umysłem i uważnym sercem. Po niej następuje przegląd praktyki własnej, wykonanej w tygodniu poprzedzającym. W drugiej części następuje wprowadzenie w temat sesji, dedykowana medytacja, a po niej dociekanie. Omówienie wskazówek do praktyki własnej na kolejny tydzień oraz zakończenie prowadzoną medytacją.
PLAN
Tematyka spotkań cotygodniowych:
Tydzień 1 – Jak ewoluowaliśmy – system zagrożenia, popędu i kojenia
Tydzień 2 – Zagrożenie i smowspółczucie
Tydzień 3 – Rozsupływanie pragnień i wzorców
Tydzień 4 – Ucieleśnianie współczucia
Tydzień 5 – Ja i inni – rozszerzenie kręgu
Tydzień 6 – Rozwijanie szczęścia
Dzień praktyki w milczeniu - "Dzień Uważności"
Tydzień 7 – Wplatanie mądrości i współczucia w codzienne życie
Tydzień 8 – Życie sercem
CZAS
Od 19 października | osiem kolejnych sobotnich poranków, godz. 10.00 - 12.00.
Pomiędzy szóstą a siódmą sesją przypada “Dzień Uważności”, czyli dzień w którym praktykujemy w CISZY, unikamy rozmów ze sobą i rozmów telefonicznych w przerwach. Cały dostępny czas spędzamy w milczeniu.
Niedziela po szóstej sesji, godz. 9.30 - 12.00. Do ustalenia z grupą :)
MIEJSCE
PROWADZĄCY
Łukasz Rybiński | certyfikowany nauczyciel podejść opartych na uważności i współczuciu: Życia ze współczuciem opartego na uważności MBCL (Mindfulnerss Based Compassionate Living) oficjalnie uznanego przez światowe organizacje akredytujące interwencje oparte na uważności jako jedyny program współczucia, który jest kompletną kontynuacją podstawowych, ośmiotygodniowych kursów mimndfulness, zapewniając jakość i integralność procesu; 8 tygodniowych kursów Życia Opartego na Uważności (Mindfulness Based Living Course - MBLC) certyfikowany przez Mindfulness Association. Jedyny w Polsce certyfikowany nauczyciel Treningu Świadomości Sensorycznej dla Dostrojenia i Uwrażliwienia Ciała w Jodze SATYA (Sensory Awareness Training for Yoga Attunement) innowacyjnej metody głębokiej pracy z ciałem o charakterze treningu somatycznego. Uprawniony do stosowania SATYA w celach terapeutycznych. Certyfikowany nauczyciel jogi z wieloletnim doświadczeniem w pracy z oddechem, ciałem i umysłem, m.in. upoważniony do prowadzenia kursów doszkalających dla nauczycieli jogi YACEP® (Yoga Alliance Continuing Education Provider).
CENA
1350 zł | płatne z góry. Opłata za 20 godzinny certyfikowany kurs współczucia prowadzony przez certyfikowanego nauczyciela mindfulness, pracującego pod superwizją Fritsa Kostera współtwórcy programu MBCL
8 spotkań dwugodzinnych plus Dzień Uważności;
konsultacja wstępna
Po każdej sesji uczestnicy otrzymają materiały i nagrania audio do samodzielnej praktyki w domu udostępniane po każdym spotkaniu.
Rabat 5%, 10%, 15% dla osób, które ukończyły w Yoga Compass jeden, dwa lub trzy z następujących kursów mindfulness MBLC, MBCT-D, MBCT-L, FPFW, DEEPER MINDFULNESS: THE FEELING TONE PROGRAMME i chciałyby wypłynąć na "głębsze wody":)
Wpłaty będzie można dokonać na konto bankowe po wcześniejszym zgłoszeniu mailowym i przeprowadzonej konsultacji.
W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość rozbicia płatności na raty.
Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona, ponieważ kurs organizujemy dla określonej liczby osób. O rezerwacji decyduje kolejność zgłoszeń i wpłaty zaliczki.
* Organizator zastrzega sobie możliwość przesunięcia lub odwołania kursu w przypadku nie uzbierania minimalnej liczby chętnych.
ZAPISY I INFORMACJE:
Łukasz +48 510672568 | yoga.lukasz@gmail.com