MINDFULNESS

uważność

 „Wszystko sprowadza się do tego, że dokądkolwiek idziesz, jesteś tam, gdzie właśnie kroczysz. Cokolwiek kończysz, jest tym, co właśnie ukończyłeś. O czymkolwiek myślisz w tej chwili, jest tym, co Cię zaprząta. Cokolwiek się zdarzyło, już się zdarzyło”. - Jon Kabat-Zinn

Uważność mindfulness to bycie w pełni obecnym, w pełni przytomnym, tu i teraz. Praktyka uważności to świadome kierowanie uwagi do tego, czego doświadczamy w bieżącym momencie, włączając w to myśli, doznania, uczucia oraz otoczenie, z zachowaniem postawy otwarcia, nieoceniania i zaciekawienia.

Praktyka uważności uczy nas rozpoznawać źródło naszego cierpienia, którym jest nieświadoma, nawykowa aktywność naszego umysłu tworząca reaktywne, niekorzystne i zapętlające się wzorce myślenia wywołujące stany zaburzonego nastroju. Jest badaniem własnego wnętrza i rozpoznawaniem nietrwałej natury umysłu i innych treści psychicznych tak, aby stopniowo odbudowywać autentyczną więź ze sobą, ze światem, uwalniać się spod władzy „automatycznego pilota”, przywracać świadomość i wolność trwania w prawdziwej bliskości ze sobą, również w obliczu trudności.

 
 
M4d.jpg
 
 

Badania potwierdzają, że regularna praktyka uważności, prowadzona chociaż kilka minut dziennie, pozytywnie wpływa na zdrowie, równowagę psychiczną, poprawę dobrostanu psychofizycznego i wzrost współczucia, akceptacji i samoświadomości, relacje z innymi. W skuteczny i naukowo potwierdzony sposób zmienia neuroplastykę mózgu,  czyli strukturę i obszary jego aktywności, zwiększając zdolność tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń, które mają na celu ich reorganizację, adaptację, zmienność i samo-naprawę. Poprawia procesy uczenia się i pamięci.

W Yoga Compass prowadzimy kursy mindfulness najwyższej jakości autoryzowane przez najlepsze i najbardziej rozpoznawalne ośrodki na świecie takie jak Oxford Mindfulness Centre przy wydziale psychiatrii uniwersytetu w Oxfordzie oraz Mindfulness Association UK. Nasi nauczyciele podlegają regularnej superwizji i nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje.

GRAFIK KURSÓW

Rodzaje i opis kursów:

MINDFULNESS-BASED COGNITIVE THERAPY FOR DEPRESSION MBCT- D

kurs Terapii Poznawczej Opartej na Uważności - zapobieganie depresji

- program autoryzowany przez

The University of Oxford Mindfulness Centre.

Cierpienie jest niewystarczające. Życie bywa piękne i straszne zarazem. Jak mam się uśmiechać skoro jest we mnie tyle smutku? To jest naturalne - musisz uśmiechnąć się do swojego smutku, ponieważ jesteś czymś o wiele większym niż Twój smutek.
~ Thich Nhat Hanh

Każdy człowiek w jakimś momencie życia doświadcza cierpienia psychicznego będącego reakcją na ból, który jest obiektywnym i przemijającym elementem naszego bycia w świecie. Przypomina echo w górach, które powstaje informując nas o zaistniałym bólu i przemija. Podobnie cierpienie psychiczne może mieć przyczynę w trudnych zdarzeniach i doświadczeniach. Często jednak jest tak, że w wyniku różnych nieświadomych uwarunkowań obecnych w naszym umyśle echo, zamiast naturalnie zanikać, nie przemija. Wręcz przeciwnie, narasta do tego stopnia, że wypełnia naszą świadomość i zagłusza pozostałe aspekty doświadczenia. Przeradza się w stan chronicznego wyczerpania, obniżonego nastroju i poczucia nieszczęścia, lęku, bezsenności, czy też innej formy zaburzenia wewnętrznej równowagi, który opanowuje nasze życie i zakłóca autentyczny kontakt z otaczającymi nas światem, ale też z naszym własnym wnętrzem negatywnie wpływając na procesy poznawcze i pamięć. Im dłużej utrzymuje się niekorzystny stan umysłu lub im częściej powraca, tym silniej wzmacnia istniejące i stwarza nowe uwarunkowania w naszym umyśle do powstawania i eskalowania w przyszłości w reakcji na stosunkowo minimalny bodziec.
Praktyka uważności uczy nas rozpoznawać źródło naszego cierpienia psychicznego - nieświadomą, automatyczną aktywność umysłu tworzącą reaktywne, opresyjne, zapętlające się wzorce myślenia wywołujące stany zaburzonego nastroju. W trakcie kursu MBCT uczymy się m.in. zauważać nawykową i nietrwałą naturę myśli, aby stopniowo uwalniać się spod władzy „automatycznego pilota” i przywracać świadomość i wolność trwania w prawdziwej bliskości ze sobą. Również w obliczu trudności.

MBCT - PODSTAWY KLINICZNE

Kurs Terapii Poznawczej Opartej na Uważności MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) to program interwencji opartej na uważności (MBI) nakierowany na pracę z negatywnymi emocjami i reaktywnymi, negatywnymi wzorcami myślenia w celu zapobiegania nawrotom zaburzeń nastroju. Program został stworzony przez naukowców: Marka Williamsa (Oksford), Johna Teasdale’a (Cambridge) i Zindela Segala (Toronto) w ramach tzw. trzeciej fali terapii poznawczej jako program zapobiegający nawrotom depresji. Jego skuteczność w kontekście zaburzeń depresyjnych została udowodniona empirycznie w licznych randomizowanych kontrolowanych badaniach klinicznych i potwierdzona przez Brytyjski Narodowy Instytut Badań Klinicznych (National Institute for Clinical Excellence – NICE). Rozległe badania szybko dowiodły, że efektywność MBCT rozciąga się również na inne obszary zachwiania wewnętrznej równowagi takie jak: chroniczne wyczerpanie i stres, stany lękowe, uzależnienia, nawracające lub nieustępujące stany obniżonego nastroju.

DLA KOGO

Z uwagi na wielką wartość tego programu jest on obecnie udostępniany również poza kontekstem klinicznym dla wszystkich osób, które w różnym stopniu doświadczają cierpienia psychicznego (przewlekły stres, obniżony nastrój, nawracające stany lękowe, wypalenie zawodowe, trudne emocje), pragną poznać swój umysł i tkwiące w nim mechanizmy, aby w sposób wolny i świadomy, nie automatyczny, odpowiadać na trudności i życiowe kryzysy.

JAK WYGLĄDA KURS MBCT?

Terapia Poznawcza Oparta na Uważności łączy elementy Terapii Poznawczej (CT - "Cognitive Therapy") z kontemplatywnymi technikami praktyki uważności wraz z obecnym w nich rozumieniem problemu nawracającego cierpienia psychicznego i jego podłoża. W swojej strukturze bazuje na pierwszym pionierskim programie Redukcji Stresu Opartej na Uważności (MBSR) stworzonym przez profesora medycyny Johna Kabata-Zinna na Uniwersytecie w Massachusetts w pracy z osobami cierpiącymi na przewlekły stres oraz chroniczny ból.
Kurs MBCT trwa osiem tygodni i składa się z ośmiu dwugodzinnych, cotygodniowych spotkań grupowych, w trakcie których zapoznasz się z konkretnymi praktykami uważności i ćwiczeniami poznawczymi nakierowanymi na rozpoznawanie i uwalnianie się z reaktywnych, negatywnych wzorców myślenia nakręcających spiralę cierpienia psychicznego i obniżonego nastroju. Następnie, stopniowo poznasz alternatywne sposoby świadomego odnoszenia się do trudności i uwalniania od niekorzystnych stanów umysłu. Stąd, kurs MBCT jest zasadniczo procesem praktycznym, doświadczalnym, a nie teoretycznym. Fundamentalnym aspektem programu jest pogłębianie pracy z umysłem poprzez regularną praktykę w domu (z nagraniami) pomiędzy sesjami oraz proces dopytywania w grupie (conteplative inquiry) pozwalający pogłębić doświadczenie wprowadzanych praktyk. Kurs trwa zwykle dwa miesiące i obejmuje również tzw. Dzień Uważności - całodniową grupową praktykę w milczeniu.

PROWADZENIE - Krystyna Rybińska https://krystynarybinska.com

Najbliższe kursy MBCT

OPINIE UCZESTNIKÓW MBCT-D:

“Nie mam żadnych uwag. Dla mnie było idealnie. Podziwiam spokój, pogodę ducha, terapeutyczny głos prowadzącej. Teoretycznie wiele rzeczy wiedziałam, cenna była szczególnie praktyka, narzędzia. Wykorzystam wszystkie nagrane praktyki.” (uczestniczka kursu MBCT-D z Krysią w Sopocie)


"Każdy element warsztatu był dla mnie doskonały. Niczego bym nie zmieniła. Fantastycznie zrównoważony czas teorii, wspólnych rozmów i ćwiczeń. Ops jedno bym zmieniła a mianowicie mógłby być dłuższy warsztat oczywiście. Bardzo dziękuje za sposób prowadzenia. Siła spokoju i życzliwości spowodowały, że w końcu mogłam się skupić i popracować ze sobą. Do treści programu podeszłam z pełnym zaufaniem i przekonaniem, że prowadzący są specjalistami zatem mogę się wiele dowiedzieć i tak się stało. A do tego fantastycznie kojąco działające wasze glosy Krystyno i Januszu. Dziękuję." (uczestniczka kursu MBCT -D on-line z Krysią i Januszem)

"Najbardziej wartościowe okazało się wspólne doświadczenie w grupie osób, które są lub były w podobnej sytuacji do mojej. Nigdy wcześniej nie przypuszczałam, że sama będę chętnie dzielić się swoimi doświadczeniami z obcymi ludźmi. Energia, która płynęła z grupy dała mi bardzo wiele. Było wiele momentów wzruszeń kiedy obserwowałam jak wiele osób zamkniętych na początku kursu i walczących z medytacją uważności stopniowo się otwierały a walka się powoli „rozpuszczała“. Obserwując to u innych przekładało się to jednocześnie na moje osobiste doświadczenie, działało na mnie motywująco, budująco i dodawało mi otuchy.
Niezwykle cennym odkryciem podczas kursu było dla mnie to, że nie muszę sięgać po wyszukane narzędzia i sposoby radzenia sobie z trudnościami ale że one są zawsze ze mną: to mój własny oddech i moje własne ciało, w którym mogę się zakotwiczyć i poobserwować trudność, z którą właśnie się zmagam i wybrać jak chcę się wobec niej zachować." (uczestniczka kursu MBCT-D on-line z Krysią i Januszem)

"Przez długi czas byłam sceptyczna jeśli chodzi o temat uważności. Być może trafiłam na tzw oszołomów. Bałam się, że w końcu stanie się tak jak coachingiem. To znaczy, że z każdego dostępnego miejsca będzie wyskakiwał domorosły trener osobisty i będzie wywalał z siebie najmądrzejsze porady, jak żyć, jak pracować, jak odpoczywać, itd. Dzięki Wam i waszemu programowi dotarło do mnie jak uważność jest ważnym i potrzebnym elementem mojego życia. Bardzo żałuję, że wiele innych osób chociaż nie spróbuje i nie przekonana się na sobie jak wiele uważność i świadomość może dać, pomóc, otworzyć się na siebie i otoczenie. Niesamowitym doświadczeniem było zrozumienie, że mam wpływ na to co się ze mną i wokół dzieje. Jak sobie z tym wszystkim radzić. Poczułam też w końcu wspólnotę doświadczeń i przeżyć. Nie musiałam nikomu niczego tłumaczyć, nie czułam się jak głupek. Po raz pierwszy od dawna poczułam też co znaczy zrozumienie." (uczestniczka kursu MBCT-D on-line z Krysią i Januszem)

"Polecam ten kurs każdemu, kto szuka drogi do siebie, sposobu na znalezienie wewnętrznego spokoju, kto czuje, że medytacja mogłaby mu pomóc ale kompletnie nie wie jak się do niej zabrać. Prowadzenie kursu on-line w żaden sposób nie wpłynęło na obniżenie jakości przekazu." (uczestniczka kursu MBCT -D on-line z Krysią i Januszem)

"Dla mnie kurs mindfulness byl droga znalezienia siebie. Sluchania siebie. Docenienia siebie. W tym calym zgielkuzyciowym zatracilam sie. Kurs ten byl dla mnie "kolem ratunkowym". Zmienilo to calkowicie moją jakosc zycia i obudzilo we mnie fascynacje umyslu i medytacji. Dziekuje!" (uczestniczka kursy MBCT-D on-line z Krysią i Januszem)

"MBCT polecam osobom borykającym się ze stanami lękowymi. Kurs uczy łagodnego podejścia do siebie szczególnie tam, gdzie wydaje nam się, że jesteśmy słabi i ułomni. Praktyka uważności dała mi poczucie, że wszystko, czego potrzebuję, mam już w sobie. Zupełnie nowa była dla mnie technika oddychania do miejsc, w których odczuwam trudności i negatywne myśli. Cały kurs kierował mnie w stronę akceptacji siebie. Krysia i Ania z każdym tygodniem, powoli wprowadzały nowe techniki medytacji. W pewnym momencie całą grupą przeszliśmy na spotkania prowadzone poprzez zoom - moim zdaniem bez straty dla jakości przekazywanej wiedzy. Wiem, że mój “mięsięń uważności” wymaga regularnej i konsekwentnej (!!) praktyki, ale otrzymałam bardzo dobre narzędzia, aby go wzmacniać. Dziewczyny, dziękuję za wsparcie jakie od Was otrzymałam. Uczestniczenie w tym kursie to najlepsza rzecz w jaką zainwestowałam, aby realnie i trwale poprawić jakość mojego życia." (uczestniczka MBCT-D z Krysią i Anią)

"Mindfulness w czasach zarazy - bo tak można by nazwać kurs prawie on-line w tym trudnym czasie okazał się dla mnie zbawiennym - mnóstwo czasu, by wejrzeć w siebie, przyjrzeć się swoim demonom z bliska, obłaskawić je, przytulić swoje niedoskonałości, wygładzić myśli poszarpane - a to wszystko dzięki profesjonalnym prowadzącym i ich wsparciu okazywanemu wszystkim i każdemu z osobna na tej- jakże trudnej- drodze do siebie. Polecam każdemu." (uczestniczka MBCT-D z Krysią i Anią)

"Kurs MBCT, który prowadziła Krysia z Anią, dał mi więcej niż myślałam. W ciągu 8 - tygodni osiągnęłam spokój, równowagę, zatrzymanie i wiele jeszcze korzyści, z których wcześniej nie zdawałam sobie sprawy. Była to najlepsza inwestycja, jaką sobie sama podarowałam .Nauczyłam się dzięki praktyce uważności, bardziej siebie. Uświadomiłam sobie, że sama poprzez praktykę mogę oczyścić przepełniony umysł, zauważyć więcej niż widzą moje oczy. Wszystko co spotkało mnie na kursie miało ogromną moc i jest bardzo osobiste, za wszystko jestem bardzo wdzięczna. Kurs polecam z czystym sercem i umysłem wszystkim poszukującym klucza do siebie, Kurs się skończył, a ja dalej zatrzymuję się na chwili tu i teraz, dostrzegam inaczej świat, potrzebuję mniej rzeczy, jestem bardziej świadoma i zauważam - to zostało i trwa we mnie. Długo szukałam takiego warsztatu i trafiłam, na dobrych ludzi, oddanych, zaangażowanych zarażających siłą spokoju. Dziękuję Krysiu i Aniu POLECAM" (uczestniczka MBCT-D z Krysią i Anią)

"Zarówno Janusz jak i Krysia to profesjonalni, kompetentni nauczyciele uważności. Wiedzieli, w którym kierunku należy poprowadzić dyskusję, jak ustosunkować się do naszych pytań, wątpliwości. Cenna była dla mnie zarówno część praktyczna jak i teoretyczna. Czasem, z racji ograniczonego czasu, brakowało mi pełnego wybrzmienia podsumowania tematu spotkania ale znajdowałam te informacje w materiałach przesyłanych mailem. Mnie bardzo interesuje „naukowe, teoretyczne“ podejście do tematu działania naszego mózgu, schemtów działania w depresji bo
dzięki temu lepiej rozumiem siebie i akceptuję, że „to nie ze mną jest coś nie tak, tylko tak funkcjonuje nasz mózg, tak działają ludzie w depresji“ i z tą wiedzą łatwiej mi funkcjonować i radzić sobie w trudnych momentach mojego życia." (uczestniczka kursu MBCT -D on-line z Krysią i Januszem)

MINDFULNESS-BASED COGNITIVE THERAPY FOR LIFE MBCT-L

“Mindfulness for Life”

kurs Terapii Poznawczej Opartej na Uważności - w życiu

- program autoryzowany przez

The University of Oxford Mindfulness Centre.

Jest to adaptacja kursu MBCT dla potrzeb szerszego grona odbiorców poza kontekstem klinicznym, czyli dla każdego, kto pragnie rozwinąć swój prawdziwy potencjał do uważnego, świadomego przeżywania życia, a jednocześnie zredukować cierpienie psychiczne i nauczyć się kreatywnie z nim pracować. Program został wzbogacony o cenne praktyki wdzięczności i współczucia.

Program Mindfulness w Życiu w przystępny i ustrukturyzowany sposób sprzyja budowaniu i zakorzenianiu umiejętności, postaw i zrozumienia, które mogą przyczynić się do autentycznych zmian w życiu uczestników. Podobnie jak MBCT ma charakter doświadczeniowy i koncentruje się na uczeniu się uważności zarówno poprzez praktyki formalne, jak i uważność w życiu codziennym, Proponuje nowe podejście do radzenia sobie z życiowymi trudnościami, a także odmienny sposób odnoszenia się do siebie i innych - z większą dozą satysfakcji, wdzięczności, mądrości i współczucia.

Program został opracowany na Uniwersytecie w Oksfordzie w oparciu o jego wiodące w świecie badania i jest obecnie częścią dużego programu badawczego, którego wstępne wyniki sugerują jego pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne oraz ogólny dobrostan.

Tematyka spotkań cotygodniowych:

Tydzień 1 – Świadomość i automatyczny pilot
Tydzień 2 – Życie w myślach
Tydzień 3 – Zbieranie rozproszonych myśli
Tydzień 4 – Rozpoznawanie reaktywności
Tydzień 5 – Przyzwalanie/zostawianie własnemu biegowi
Tydzień 6 – Myśli nie są faktami
Dzień praktyki w milczeniu - "Dzień Uważności"
Tydzień 7 – Jak zadbać o siebie najlepiej?
Tydzień 8 – Podtrzymywanie i rozwijanie nowych umiejętności.

PROWADZENIE - Krystyna Rybińska https://krystynarybinska.com

Najbliższe kursy MBCT

OPINIE UCZESTNIKÓW MBCT-L:

“Kurs uważności MBCT for Life polecam serdecznie każdemu, kto mierzy się z trudnościami, lękiem, natrętnymi myślami, czuje że czasem nie panuje nad swoim życiem lub ma wrażenie ze życie przecieka mu przez palce, a także każdemu kto na ścieżce samorozwoju chciałby jeszcze lepiej poznać siebie i zamiast lepiej działać nauczyć się lepiej być ze sobą i z otaczającym światem. Kurs uczy znajdować w sobie to, czego tak usilnie szukamy na zewnątrz. A to wszystko w łagodnej atmosferze życzliwości podczas zajęć w urokliwym miejscu ze wspaniałą prowadzącą Krysią Dziękuję za jedne z najcenniejszych lekcji w życiu. “-

Marta, uczestniczka kursu MBCL-L

“Jestem świeżo po kursie MBCT for Life. Kurs trwa 8 tygodni i ma to ogromne znaczenie. Po każdych zajęciach dojrzewa i otwiera się w człowieku coś innego. Ja zyskałam przede wszystkim większy spokój, tolerancję dla siebie i tego co się wokół mnie dzieje. Dzięki kursowi potrafię się "zatrzymać" i każdego dnia dostrzegać i doceniać drobne, pozytywne rzeczy wokół. A Krysia...cóż....jak zawsze ciepła, empatyczna, o ogromnej wiedzy i wspaniale wprowadzająca i oswajająca uważność Dziękuję.”

Agnieszka, uczestniczka kursu MBCT-L

“Jestem po kursie uważności MBCT for Life w szkole Yoga Compass. Sam kurs pozwala na powrót do siebie, swojego ciała i funkcjonowanie w uważności. Polecam bardzo szkołę oraz prowadzącą Krysię, która swoim ciepłem, empatią i spokojem obdarzyła każdego z uczestników. Dziękuję.”

Ania, uczestniczka kursu MBCT-L

“Z całego serca polecam Yoga Compass i prowadzone przez Krysię warsztaty MBCT-L. Podróż w głąb siebie i w poszukiwaniu siebie ze wspaniałą przewodniczką u boku. Spokój, mądrość i skupienie... Czyste dobro.”

- Agnieszka, uczestniczka kursu MBCT-L

“Szukając kompasu do mindfulness, trafiłam na Yoga Compass. Lepszego przewodnika niż Krysia nie mogłam sobie wymarzyć. Wiedza, wsparcie i życzliwość to tylko niektóre z atutów prowadzącej. Dla wszystkich uważnie poszukujących: ta Pani zna się na rzeczy i zaraża otwartością oraz uśmiechem. Przeszłam już dwie drogi do uważności, medytacji i w głąb siebie z Yoga Compass. Czekam na więcej i jestem ogromnie wdzięczna za wszystkie spotkania/sesje i wędkę do uważności, która każdego dnia przynosi coraz bardziej zaskakujące połowy.”

- Kasia, uczestniczka kursu FPFW i MBCT-L

."Bardzo polecam kurs MBCT-L z Krysią Rybińską, pomogło mi dużo rzeczy sobie uświadomić i patrzeć na wszyskto z innej perspektywy. Nawet jeśli mi się nie uda zrobić wszystkie praktyki tak regularnie, jak bym chciała, coraz częściej są momenty kiedy naprawdę widzę efekty, kiedy uświadamiam sobie, jak odpowiadam na daną sytuację w uważny sposób: zamiast automatycznie wybuchać, zatrzymam się, oddycham i sama zdecyduję, jak zareaguję. Jest to piękne, bardzo mi pomogło przede wszystkim w relacji z dziećmi, a zresztą one też niedługo zaczynają własny kurs mindfulness."

- Cristina, uczestniczka kursu MBCT-L

MINDFULNESS FINDING PEACE IN A FRANATIC WORLD FPFW nowość!

kurs Mindfulness: Jak Znaleźć Spokój w Pędzącym Świecie - program autoryzowany przez

The University of Oxford Mindfulness Centre.

FPFW jest to kurs wprowadzający w praktykę mindfulness stworzony w Oxford Mindfulness Centre przy wydziale psychiatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego na podstawie bestsellerowej książki profesora Marka Williamsa i Dannego Penman'‘a o tym samym tytule. Z dużym powodzeniem został przeprowadzony w brytyjskim parlamencie oraz jest regularnie prowadzony dla studentów Uniwersytetu w Oksfordzie. Program został stworzony w oparciu najnowsze badania z zakresu neurobiologii oraz curriculum oksfordzkiego kursu MBCT i dostosowany dla potrzeb szerszego kręgu odbiorców poza kontekstem klinicznym (np. uniwersytety, korporacje). W stosunku do MBCT sesje FPFW oraz praktyki domowe są krótsze i nakierowane szczególnie na budowanie odporności na stres, promowanie równowagi psychicznej, wspieranie koncentracji.

Kurs może być poprowadzony w formacie 6 tygodniowym (6 sesji dwugodzinnych) lub 8 tygodniowym (8 sesji po 75 minut):

  1. Uwolnienie spod władzy autopilota.

  2. Zamieszkanie w ciele.

  3. Mysz w labiryncie.

  4. Wyjście z fabryki plotek.

  5. Świadome zwrócenie się ku trudnościom.

  6. Uwięzienie w przeszłości, czy życie w teraźniejszości?

  7. Kiedy przestałaś/eś tańczyć?

  8. Twoje nieokiełznane i nieocenione życie.

    PROWADZENIE - Krystyna Rybińska https://krystynarybinska.com

    Najbliższe kursy - grafik.

    OPINIE UCZESTNIKÓW KURSU FPFW:

“Czuję, że nasze spotkania i samodzielne praktyki pozwoliły spojrzeć inaczej na mój własny umysł i otaczający mnie świat. Przebywanie ze sobą, szczególnie po ciężkim dniu daje mi wytchnienie – coś na zasadzie ładowania baterii.”

“Nauczyłam się zatrzymywać w chwilach stresujących i obserwować swoje myśli i to co się dzieje z moim ciałem. Praktyka zwracanie się ku trudnościom pozwoliła mi patrzeć ze spokojem na to co się ze mną dzieje w stresujących chwilach.”

“Kiedyś byłam zdania, że nie odczuwam swoich emocji. Teraz mogę powiedzieć, że mam z nimi / ze sobą kontakt i nawet się polubiliśmy. W moim przypadku była to kwestia zatrzymania się i obserwowania swoich myśli, swojego ciała. Nikt nas tego nie uczy a powinien to być podstawowy przedmiot w szkole. Punktem startowym do szczęścia jest poznanie i pokochanie siebie, bo wszystko czego potrzebujemy mamy w środku, nikt inny nam tego nie da.”

“Polecam! A niech za polecenie służy to, że po jesiennym kursie FPFW, wiosną poszłam na MBCT i już szukam, gdzie by tu się jeszcze "wbić". Polecam też w takiej kolejności, żeby na FPFW "otrzeć się" o temat, a potem zgłębić go na MBCT. I ostrzegam, to nie jest żaden coaching czy inne takie. Mogłabym napisać coś o "osadzaniu się w teraźniejszości" i "docenianiu", ale nie napiszę. Choć tak jest.”

DEEPER MINDFULNESS: THE FEELING TONE PROGRAMME jedyny w Polsce!

Deeper Mindfulness: The Feeling Tone Programme (Kurs pogłębiający uważność: badanie tonalności odczuć) jest to nowy ośmiotygodniowy, zaawansowany kurs mindfulness stworzony na Uniwersytecie w Oksfordzie z myślą o osobach, które ukończyły kursy podstawowe i pragną pogłębić i eksplorować swoją praktykę uważności. 

Podczas ośmiu tygodni trwania programu poznasz medytacje, które nauczą Cię dostrajać uwagę do zjawiska tonalności odczuć krok po kroku, co umożliwi jasne dostrzeganie zarówno momentów wyzwalających cierpienie i wyczerpanie, jak również dróg i możliwości do rozwoju i rozkwitu odzyskując wolność i przestrzeń do smakowania i przeżywania życia, nawet w obliczu trudności. 

Kurs obejmuje osiem dwugodzinnych sesji z krótką przerwą w trakcie. Na koniec każdej sesji otrzymasz wskazówki dotyczące praktyki w domu oraz nagrania. Praktyka pomiędzy sesjami zakłada ok. dwadzieścia minut medytacji dziennie oraz ćwiczenia uważności w życiu codziennym. Każdą sesję rozpoczyna prowadzona medytacja połączona z przeglądem praktyki w domu. W drugiej części następuje wprowadzenie w temat sesji, dedykowana medytacja oraz dociekanie. 

W trakcie kursu nauczysz się jak: 

- Odnaleźć swoje ugruntowanie przez badanie różnych obszarów w ciele, jako miejsc zakotwiczających i stabilizujących uwagę i uspokajających umysł.

- Świadomie zatrzymać się, kiedy uwaga wędruje kultywując życzliwość i wdzięczność wobec procesów zachodzących w umyśle, a nie wrogość i samokrytykę.

- Rozpoznawać ton wszelkich zjawisk wchodzących w kontakt z ciałem i umysłem oraz jak ten moment wyzwala reaktywność.

- Utrzymywać ton odczuć w świadomości bez reaktywności uwalniając tym samym umysł z nawykowych spirali stresu i wyczerpania.

- Dostrzegać kiedy i w jaki sposób ciało wchodzi w proces automatycznej, nieświadomej gotowości do niepotrzebnego działania, aby uwolnić napięcie i stwarzać przestrzeń, w której może wyłonić się mądre działanie.

- Wykorzystać uważność tonu w procesie świadomego zwracania się ku trudnościom i pracowania z nimi.

- Wykorzystać uważność tonów w dostrzeganiu chwil wdzięczności w codziennym życiu i umiejętnie pracować z symptomami wyczerpania.

- Poznać sposoby na utrzymanie i rozwijanie praktyki uważności w ostatniej sesji. 


PODSTAWY KLINICZNE I HISTORIA

Program Deeper Mindfulness został stworzony przez Marka Williamsa - profesora psychologii klinicznej na Uniwersytecie w Oksfordzie, współtwórcę Terapii Poznawczej Opartej na Uważności i jednego z głównych badaczy i propagatorów uważności na świecie - w oparciu o współczesną wiedzę o funkcjonowaniu ludzkiej psychiki i najnowsze badania z obszaru neurobiologii, które mówią, że w każdej chwili życia nasze rozumienie i doświadczenie świata jest konstruowane na podstawie potencjalnego w tym świecie działania, dla którego wyzwalającą determinantą jest tzw. feeling tone, czyli ton odczuć, który można określić jako niemal podprogowe, subtelne doświadczenie smaku wszystkiego, co wchodzi w kontakt z naszą świadomością z chwili na chwilę, również myśli, wrażeń z ciała oraz emocji. Ten ulotny i wręcz automatyczny element doświadczenia determinuje przebieg dalszych procesów zachodzących w umyśle i ciele pod kątem gotowości do podjęcia prawdziwego lub wyimaginowanego działania, które czasami jest potrzebne, ale dużo częściej staje się przyczyną nieświadomego popadania w stan wyczerpania.

W starożytnych tradycjach kontemplacyjnych vedana, czyli ton odczuć, stanowił fundamentalny element doświadczenia każdej chwili i zarazem centralny aspekt praktyki uważności. Konkretne praktyki nakierowane na uchwycenie tonalności odczuć pozwalają nam rozpoznać moment, w którym wpadamy w błędne koło unikania, awersji lub podążania, co z kolei wikła nas w sieć mentalnego cierpienia. Jak podkreśla nauczyciel medytacji Joseph Goldstein uważność tonalności odczuć jest kluczem, który pozwala dostrzec i zarazem uwolnić się z naszych najgłębiej zakorzenionych schematów i uwarunkowań. 

Wprawdzie program Deeper Mindfulness powstał dla osób mających doświadczenie w praktyce uważności, jednak trakcie badania klinicznego przeprowadzonego przez profesora Williamsa na Uniwersytecie w Oksfordzie program wykazał korzystny wpływ na dobrostan i zdrowie psychiczne osób zaawansowanych, jak i zupełnie początkujących.  

PROWADZENIE - Krystyna Rybińska https://krystynarybinska.com

Najbliższe kursy - grafik.

OPINIE UCZESTNIKÓW KURSU DEEPER MINDFULNESS

“Jako absolwentka MBCT-L z dumą i zaufaniem wzięłam udział w kursie pogłębiającym Deeper Mindfulness, wiedząc ile dobrego ten poprzedni wniósł w moje życie. To co otrzymałam przeszło moje oczekiwania. Trudno to objąć słowami ponieważ jest to przede wszystkim praktyka, codzienna praktyka dobrego życia. Właściwie nie zmienia się nic, a tak jakby zmieniło się WSZYSTKO. Jestem pod ogromnym wrażeniem jak może to wpłynąć na jakość życia w ogóle. Polecam serdecznie wszystkim poszukującym.”

- Marta, absolwentka MBCT-L oraz pierwszego kursu Deeper Mindfulness w Polsce

“Deeper mindfullness polecam wszystkim, którzy ukończyli podstawowy kurs uważności. Nie tylko pozwala ugruntować wiedzę i praktykę, ale przede wszystkim uczy, jak głębiej i pełniej rozpoznawać tonalność sygnałów, które płyną z naszego ciała. Dzięki niemu na nowo powróciłam do świadomej praktyki i - co chyba najcenniejsze - nadaję codziennym zdarzeniom właściwą wagę.”

- Agnieszka, absolwentka MBCT-L oraz pierwszego kursu Deeper Mindfulness w Polsce

“DEEPER MINDFULNESS: THE FEELING TONE PROGRAMME dla mnie okazał się pogłębieniem wiedzy o sobie, o tym skąd biorą się pewne reakcje w moim życiu, stany emocjonalne. Opisałabym ten kurs jako narzędziowy i bardzo zrozumiały. Z tygodnia na tydzień otrzymywałam nowe techniki, które realnie pomogły mi zrozumieć (czasem skomplikowane emocje/wrażenia). Kurs nauczył mnie wychwytywania bardzo subtelnych tonów i przyglądania się im bez oceny, przy jednoczesnym przeżywaniu każdej emocji, ale bez wkręcania się w spiralę niepokoju czy lęku. Dla mnie mnie ten kurs to stabilny most między tym co w ciele i myślach. Doskonałe spoiwo.”

- Paulina, absolwentka MBLC oraz pierwszego kursu Deeper Mindfulness w Polsce

KURS MINDFUL SELF-COMPASSION MSC nowość!

Program autoryzowany przez Centre for Mindful Self-Compassion w Kaliforni.

"Chwila współczucia dla samego siebie może zmienić cały twój dzień. Ciąg takich chwil może zmienić bieg twojego życia".
Chris Germer

Czym jest samowspólczucie?

Współczucie dla samego siebie obejmuje reagowanie w taki sam wspierający sposób pełen zrozumienia, w jaki reagowalibyśmy w stosunku do dobrego przyjaciela, kiedy jest nam trudno, popełniamy błędy, ponosimy porażkę lub zauważamy coś, czego w sobie nie lubimy. Istnieją trzy elementy, które składają się na współczucie dla samego siebie: Życzliwość wobec siebie vs. osądzanie siebie, wspólne człowieczeństwo vs. izolacja i uważność vs. nadmierna identyfikacja. Badania wskazują, że współczucie dla samego siebie jest jednym z najpotężniejszych źródeł radzenia sobie i odporności, jakie mamy do dyspozycji, radykalnie poprawiając nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne. Motywuje nas do wprowadzania zmian i osiągania celów nie dlatego, że jesteśmy nieodpowiedni w obecnym stanie, ale dlatego, że zależy nam na sobie i chcemy być szczęśliwi.

Kurs Uważnego Samo-Współczucia (Mindful Self-Compassion; MSC) jest okazją do zbadania, w jaki sposób zazwyczaj reagujemy, gdy w naszym życiu pojawiają się trudności, oraz do poznania narzędzi, dzięki którym możemy stać się dla siebie ciepłym i wspierającym towarzyszem. Chociaż MSC oferuje naukę pojęciową, jest zaprojektowany tak, aby był bardziej empiryczny niż teoretyczny.
MSC ma charakter terapeutyczny, ale nie jest terapią. Program kładzie nacisk na wzmocnienie zasobów emocjonalnych, aby sprostać wyzwaniom emocjonalnym, starym i nowym. MSC nie jest również głównie rodzajem treningu uważności; Kurs MSC, zaliczany do grupy MBI (ang. Mindfulness- based Interventions, Interwencji Opartych na Uważności), to oparty na uważności trening współczucia, w którym jakość ciepła jest podkreślana bardziej niż sama świadomość.

TWÓRCY

Dr Kristin Neff, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Teksańskim w Austin (USA) jest pionierem w badaniach nad współczuciem do samego siebie, będąc pierwszą osobą, która operacyjnie zdefiniowała i zmierzyła ten konstrukt prawie dwadzieścia lat temu. Została uznana za jednego z najbardziej wpływowych psychologów badawczych na świecie.

Dr Chris Germer jest psychologiem klinicznym i wykładowcą psychiatrii (w niepełnym wymiarze godzin) w Harvard Medical School. W 2010 roku wraz z Kristin Neff współtworzył program Mindful Self- Compassion (MSC), którego od tego czasu nauczyło się ponad 250 000 osób na całym świecie. Są współautorami dwóch książek na temat MSC, The Mindful Self-Compassion Workbook i Teaching the Mindful Self-Compassion Program. Jest także autorem książki The Mindful Path to Self-Compassion; współredagował dwa wpływowe tomy na temat terapii, Mindfulness and Psychotherapy oraz Wisdom and Compassion in Psychotherapy.

DLA KOGO

Dla każdego, kto chciałby nauczyć się nowego, mniej krytycznego sposobu odnoszenia się do siebie, dokładnie takim, jakim jest, oraz zacząć budować odporność emocjonalną i motywację do działania wspierającego dobrostan zarówno w obliczu życiowych wzlotów jak i trudności.
Kurs obejmuje:
- 8 sesji treningowych po 3 godziny raz w tygodniu oraz czterogodzinne odosobnienie w ciszy pomiędzy sesją piątą a szóstą.
- Materiały do czytania/oglądania/uzupełniania otrzymasz w trakcie i po zakończeniu kursu
- Opcjonalne spotkania w małych grupach między zajęciami
- Sugestie dotyczące ćwiczeń w domu
- Kontakt e-mailowy z nauczycielem (w razie potrzeby indywidualny czat on-line)
- Możliwość dołączenia do internetowych grup absolwentów w celu wsparcia bieżącej praktyki.

W czasie kursu przez 8 kolejnych tygodni uczestnicy nauczą się:
- Teorii i badań wspierających uważne współczucie dla siebie.
- Rozwijać i stosować praktyki samowspółczucia, aby motywować się zachętą, a nie samokrytyką.
- Oceniać i odnosić się do trudnych sytuacji i emocji z większą akceptacją z chwili na chwilę.
- Rozwijać i stosować praktyki samowspółczucia, aby reagować na poczucie porażki lub
nieadekwatności z życzliwością dla samego siebie.
- Przekształcać trudne relacje, stare i nowe, poprzez uznanie własnych emocji i perspektywy.
- Wykorzystywać sztukę delektowania się pozytywnymi doświadczeniami i doceniania siebie, aby przezwyciężyć naturalną tendencję umysłu do skupiania się na negatywnych doświadczeniach.
- Stosować podstawowe praktyki uważności i współczucia wobec siebie w codziennym życiu.
- Zademonstrować proste praktyki współczucia wobec siebie pacjentom, studentom lub klientom.

PROWADZENIE - Beata Gapys YOGA COMPASS

Najbliższe kursy - grafik.


MINDFULNESS BASED LIVING COURSE MBLC

kurs Życia Opartego na Uważności - program autoryzowany przez

Mindfulness Association UK

Metoda MBLC Mindfulness Based Living Course, Życie Oparte Na Uważności, opracowana przez Roba Nairn’a,  profesora Uniwersytetu Cape Town, który podobnie jak John Kabat-Zinn poświecił się w pełni przygotowaniu  treningu uważności, zawiera w sobie zestaw skutecznych narzędzi, dzięki którym krok po kroku możliwe staje się rozwinięcie zdolności do zauważania, uświadamiania sobie, wszystkiego, co dzieje się właśnie w naszym bieżącym doświadczeniu, nie dając się porwać nawykowemu myśleniu czy reakcjom. Pozwala dostrzec, rozpoznać insight i odwrócić nawykową tendencję unikania doświadczenia,  nieświadome wzorce reakcji i myśli nakręcające spiralę obniżonego nastroju, depresji, lęków i innych objawów utraty wewnętrznej równowagi i cierpienia.

Mindfulness Based Living Course to proces zakorzeniania postawy uważności w codzienność poprzez cykl ośmiu, cotygodniowych, dwugodzinnych spotkań w kameralnej grupie, realizowany w oparciu o program Certyfkowanego Kursu Mindfulness według Mindfulness Association Ltd..

Kurs MBLC ma wymiar praktyczny, służy stopniowemu nabywaniu umiejętności z zakresu podstawowych technik uważności, dzięki którym będziesz gotowy do samodzielnego ćwiczenia codziennej uważności.  Po każdej sesji otrzymasz materiały i nagrania do ugruntowania praktyki w domu, tak aby w nadchodzącym tygodniu rozwijać zdolność świadomego kierowania uwagi na bieżącą chwilę, jednocześnie ucząc się akceptacji własnych doświadczeń z życzliwością.

Zgodnie z nauczaniem Mindfulness Association, wierzymy, że uważność może być sposobem życia, a nie jedynie krótką interwencją łagodzącą bolesne objawy utraty równowagi wewnętrznej. Uczymy przytomnej obecności, świadomego odpowiadania (nie automatycznego reagowania) na wszelkie doświadczenia ze współczuciem i dostrzegania nieraz głęboko zakorzenionych nawykowych schematów myśli, uczuć i zachowań. Pozwala nam to uwolnić się od uwarunkowań, które w sposób ukryty wpływają na nasze życie i je ograniczają, aby dzięki temu rozwinąć nasz ludzki potencjał i decydować o tym jak żyjemy w łączności ze sobą i naszym światem.

DLA KOGO

Dla każdego, kto chciałby, aby uważność stała się elementem jego codziennego życia. Nie jest wymagane żadne doświadczenie w medytacji. Kurs MBLC jest skierowany do osób poszukujących równowagi, spokoju, sposobów na złagodzenie stresu (zawodowego, międzyludzkiego, zdrowotnego), zainteresowanych rozwojem oraz tym jak funkcjonuje nasz umysł.

Tematyka spotkań cotygodniowych:

Tydzień 1 – Co to jest Mindfulness i po co praktykujemy uważność
Tydzień 2 – Ciało jako miejsce bycia obecnym
Tydzień 3 – Wprowadzenie podpory uważności
Tydzień 4 – Praca z rozkojarzeniem
Tydzień 5 – Badanie strumienia myśli
Tydzień 6 – Postawa obserwatora
Dzień praktyki w milczeniu - "Dzień Uważności"
Tydzień 7 – Samoakceptacja
Tydzień 8 – Życie w oparciu o Mindfulness, Podsumowanie – Reszta życia

PROWADZENIE - Łukasz Rybiński YOGA COMPASS

Najbliższe kursy MBLC

OPINIE UCZESTNIKÓW MBLC

“Jestem świeżo po kursie podstawowym MBLC z Krysią. Szukałam mechanizmu na filtrowanie swojej codzienności, mechanizmu na nie popadanie w natrętne i negatywne schematy i w końcu na uważne przeżywanie codzienności. Nauczyłam się z ciekawością przyglądać się własnym emocjom i słuchać ciała. Poczułam moc wdzięczności i doceniłam regularność praktyk. Przekonałam się, że praca w grupie poszerza spektrum przeżyć. Teraz staram się być uważnym na swoich bliskich co daje mi materiał do nieustannej pracy. Polecam, jakość życia wzrasta:)”

“Tydzień temu zakończyłam 8 tygodniowy Kurs Życia Opartego na Uważności (MBLC). Była to dla mnie niesamowity i bardzo ważny czas powrotu do siebie i do ciała z miłością i życzliwością, pod czujnym okiem Krysi, w towarzystwie cudownej grupy. Połowę kursu spotykaliśmy się w Sopocie, połowę (w związku z stanem pandemii) nasze co tygodniowe spotkania przenieśliśmy na platformę Zoom Meeting, który bardzo dobrze się sprawdził. Choć na początku podeszłam sceptycznie, teraz uważam jest to przydatne narzędzie pozwalające spotykać się i praktykować razem. Prawie Rok myślałam o zrobieniu kursu, cieszę ze trafiłam na Krysię i to w tym szczególnym czasie. Kurs jest bardzo dobrze przygotowany, jasny i oparty na doświadczaniu. Serdecznie polecam. Dziękuję.”

“Jeszcze przed czasem zarazy wzięłam udział w 8 tygodniowym kursie Mindfulness organizowanym przez szkołę YOGA COMPASS, a prowadzonym przez Krysię i Łukasza Rybińskich. Ostatnie dwie sesję odbyliśmy za pośrednictwem platformy ZOOM, bo już inaczej nie można było. Wszystko jednak znakomicie się udało. Teraz kontynuuję moją praktykę Mindfulness z w ramach co czwartkowego cyklu Drop-in Mindfulness (także prze platformę ZOOM). Tak cały kurs podstawowy, jak i jego kontynuacja, to dla mnie wyjątkowe, pełne wglądu w siebie i dobroczynnego zatrzymania się, spotkania. Pozwalają mi na utrzymanie uważnego i pełnego kontaktu ze swoim ciałem, na dystansowanie się od ciągłego hałasu i chaosu, który nieustannie przepływa przez moją głowę. To cudowne lekcje, jak, zwłaszcza w tych okrutnych, jakże niepewnych i zalewających nas tsunami sprzecznych informacji, czasach zachować spokój serca, ducha, umysłu i ciała. Czego wszystkim życzę polecając YOGA COMPASS, Krysię i Łukasza jako wspaniałych przewodników po świecie uważności.”

“Kurs mindfullness poprowadzony przez Krysię dał mi o wiele więcej niż oczekiwałam... Jestem niezwykle wdzięczna za tę podróż w kameralnym gronie w Teatrze w Oknie. Krysia jest profesjonalistką zarażającą spokojem i łagodnością wobec siebie i swoich szalonych myśli:) 8 tygodni uczy cierpliwości do siebie, przypomina nam o tym wracać do oddechu i daje głęboki wgląd w siebie i w mechanizmy podświadomości. Polecam z całego serca! Dzięki Krysia i dziewczyny i na pewno do zobaczenia na kolejnych warsztatach!”

“Mindfulness to niesamowite duchowe przeżycie, zmieniające jakość życia. Polecam każdemu Wspaniali nauczyciele dający ogrom wiedzy, ciepła, zrozumienia i bezpieczeństwa. Dziękuję za wszystko.”

“O dobroczynnym wpływie medytacji i jogi na ciało i umysł czytałam już na studiach, ale dobry moment, aby ziarenko ciekawości wykiełkowało nadszedł, kiedy bardzo potrzebowałam wyciszenia i powrotu do równowagi. Wtedy chyba intuicja (bo to nie mógł być przypadek ) zaprowadziła mnie na pierwsze zajęcia z Krysią w Yoga Compass i już wychodząc tego dnia z sali ćwiczeń wiedziałam, że zostanę na dłużej. Potem zaczęła się moja przygoda z uważnością na 8-tygodniowym kursie MBLC i tego właśnie było mi trzeba. Kurs pozwolił mi stopniowo wprowadzać do mojego rozkładu dnia coraz więcej przestrzeni na oddech, współczucie i doświadczanie wszystkiego co dzieje się w bieżącej chwili, dał mi sposobność zmiany perspektywy i narzędzia do badania mojego wewnętrznego świata z łagodnością i akceptacją. Każda sesja z Krysią i Łukaszem to mentalna podróż w miłym towarzystwie ludzi, którzy o uważności opowiadają z pasją i z doświadczenia, a wszystko w przyjaznej atmosferze. Ogromnie Wam dziękuję za te kilka tygodni, kolejne ziarenko zostało zasiane Do zobaczenia!”

“Mindfulness: Polecam każdemu, dla kogo ważny jest rozwój osobisty. Fantastyczne zajęcia, super nauczyciele, dobrze spędzony czas.”

“Gorąco polecam kurs Mindfulness jako nowe ciekawe doświadczenie. Różne praktyki i medytacja pozwalają oderwać się od codzienności, wyciszyć oraz skłaniają do przemyśleń. To wspaniały czas, kiedy możemy zajrzeć w głąb siebie uczyć się być bardziej uważnym i zmieniać swoje życie na lepsze!!!”

“Kurs mindfulness w Yoga Compass to wspaniała odskocznia od codziennego pędu. Krysia wraz z Łukaszem tworzą wyjątkowy klimat na zajęciach, ciepły, przyjazny i sprzyjający wyciszeniu. W takiej atmosferze, jako totalny laik mogłam poznać, czym jest mindfulness i medytacja, a co najważniejsze, dzięki dodatkowym materiałom do nauki, udaje się tę praktykę małymi krokami wprowadzić do codzienności.”

Mindfulness-Based Compassionate Living MBCL

Życie ze Współczuciem Oparte na Uważności

Życie ze współczuciem oparte na uważności MBCL (Mindfulness-Based Compassionate Living) jest obecnie jedynym programem rozwijającym współczucie, który został uznany przez wiodące światowe organizacje akredytujące interwencje oparte na uważności jako kompletny program pogłębiający i rozwijający praktykę po podstawowych kursach MBSR, MBCT, MBLC, FPFW, MSC.

Program oficjalnie uznany przez: European Association for Mindfulness-Based Approaches (EAMBA), British Association of Mindfulness-Based Approaches (BAMBA), The Dutch Vereniging Mindfulness Based Trainers Nederland (VMBN).

Mindfulness-Based Compassionate Living MBCL powstał w holenderskim Centrum Psychiatrii Integratywnej w Groningen, w drodze bliskiej współpracy dwóch prekursorów nauczania uważności z Holandii, psychiatry i psychoterapeuty Erika van den Brinka oraz nauczyciela medytacji Fritsa Kostera,  bazując na ich rozległym doświadczeniu w pracy z MBSR i MBCT w służbie zdrowia psychicznego.  Pierwotnie MBLC przeznaczony był dla pacjentów, którzy korzystali z opieki psychologicznej i psychiatrycznej. W swoim programie Erik i Frits zawarli elementy opracowane przez twórców  Uważnego Samowspółczucia (ang. Mindful Self Compassion MSC) Kristin Neff oraz Christophera Germera, wraz z Terapią Opartą na Współczuciu Paula Gilberta (ang. Compassion Focused Therapy CFT), bazującą na modelu ewolucyjnym ludzkiego umysłu, łącząc wglądy pochodzące z Terapii akceptacji  i zaangażowania  (ang. Acceptance & Commitment Therapy ACT) Stevena C. Hayeas, Kelly G. Willsona i Kirka Strosahla oraz psychologii pozytywnej.

Program Mindfulness-Based Compassionate Living MBCL opiera się na najnowszych, obszernych badaniach naukowych, przeprowadzonych próbach klinicznych, eksperymentach laboratoryjnych, neuronauce i naukowo ugruntowanej wizji zakładającej istotową rolę samo-współczucia dla naszego zdrowia i dobrostanu w wymiarze fizycznym, emocjonalnym i interpersonalnym. Opiera się na procesach u podstaw ludzkiego cierpienia, jego rozumienia oraz uniwersalnych modelach ludzkiego umysłu.

DLA KOGO

Mindfulness-Based Compassionate Living MBCL wymaga podstawowej znajomości mindfulness, ponieważ jest programem przeznaczonym do kontynuacji, rozwoju własnej praktyki o techniki ukierunkowane na współczicie. Skierowany jest do absolwentów podstawowych kursów MBSR, MBCT, FPFW, MBLC, ewentualnie programu Breathworks i MBRP, którzy pragną pogłębić i eksplorować swoją praktykę uważności.

JAK WYGLĄDA KURS MINDFULNES-BASED COMPASSIONATE LIVING MBCL ?

Program Życie ze współczuciem oparte na uważności MBCL w przystępny i ustrukturyzowany sposób sprzyja budowaniu i zakorzenianiu umiejętności, postaw i zrozumienia, które mogą przyczynić się do autentycznych zmian w życiu uczestników. Podobnie jak kursy uważności ma charakter doświadczeniowy, koncentruje się m.in. na pielęgnowaniu zdrowego stanu umysłu i kształtowaniu życzliwej, troskliwej i wyrozumiałej postawy wobec siebie samych i innych. Wspiera w akceptacji własnych niedoskonałości, z wykorzystaniem technik współczucia o udowodnionej skuteczności, które uwzględniają odkrycia neuronauki oraz odkrycia kliniczne. Proponuje nowe podejście do radzenia sobie w zdrowszy sposób ze stresem i (emocjonalnym) bólem, z niekorzystnymi reakcjami na samowspółczucie. Umożliwia rozpoznanie, odnoszenie się i uwalnianie od reaktywnych wzorców wewnętrznych, wywołujących m.in. stany wyczerpania, czy samokrytykę. Wspiera i rozwija cztery szlachetne postawy serca (życzliwość, współczucie, współradość i bezstronność).

Kurs Mindfulness-Based Compassionate Living MBCL obejmuje osiem dwugodzinnych sesji grupowych z krótką przerwą w trakcie, które mogą odbywać się raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Program kursu przygotowuje do samodzielnej, codziennej czterdziestopięciominutowej praktyki formalnej z nagraniami oraz ćwiczeń nieformalnych w życiu codziennym. Każdą sesję rozpoczyna prowadzona praktyka, po której następuje wspólna wymiana refleksji (contemplative inquiry) nad tym, czego doświadczyliśmy w chwili bycia uważnym ze współczuciem i serdecznością, z życzliwym umysłem i uważnym sercem. Po niej następuje przegląd praktyki własnej, wykonanej w tygodniu poprzedzającym. W drugiej części następuje wprowadzenie w temat sesji, dedykowana medytacja, a po niej dociekanie. Omówienie wskazówek do praktyki własnej na kolejny tydzień oraz zakończenie prowadzoną medytacją.

PLAN

Tematyka spotkań cotygodniowych:

Tydzień 1 – Jak ewoluowaliśmy – system zagrożenia, popędu i kojenia
Tydzień 2 – Zagrożenie i smowspółczucie
Tydzień 3 – Rozsupływanie pragnień i wzorców
Tydzień 4 – Ucieleśnianie współczucia
Tydzień 5 – Ja i inni – rozszerzenie kręgu
Tydzień 6 – Rozwijanie szczęścia
Dzień praktyki w milczeniu - "Dzień Uważności"
Tydzień 7 – Wplatanie mądrości i współczucia w codzienne życie
Tydzień 8 – Życie sercem

PROWADZENIE - Łukasz Rybiński YOGA COMPASS

Najbliższe kursy MBLC