Informacje praktyczne

Pierwsze kroki

 
 
KURS.jpg
 

PRZED ZAJĘCIAMI

1.

Uczestnicy zajęć proszeni są o przekazanie nauczycielowi wszystkich istotnych informacji o swoim aktualnym stanie zdrowia i samopoczuciu. Szczególnie zgłosić należy: ciążę, menstruację, silny ból głowy, problemy z kręgosłupem, choroby przewlekłe (np. astmę, nadciśnienie), urazy i kontuzje, które mogą mieć wpływ na Twoją zdolność do praktyki.

W poważniejszych problemach zdrowotnych lub w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy poradzić się lekarza lub rehabilitanta, czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń jogi. 

2. 

Ponieważ praktyka jogi stymuluje organy wewnętrzne do oczyszczania, zalecane jest wejście na matę z pustym żołądkiem. Możesz przegryźć lekki posiłek lub wypić ciepły napój najpóźniej dwie godziny przed zajęciami. Cięższe danie zjedz najlepiej cztery godziny przed rozpoczęciem sesji.   

3.

Nigdy nie ćwicz jogi po spożyciu alkoholu, silnych leków, z gorączką, bezpośrednio po kilkugodzinnym pobycie na słońcu, wizycie w solarium lub saunie.

4.

Przed zajęciami weź prysznic. Dobrze umyj stopy oraz dłonie i nie kremuj ich przed praktyką, aby nie ślizgać się na macie. Z wyjątkiem jogi regeneracyjnej, ćwiczymy boso. 

5.

Przyjdź ok. dziesięć minut przed zajęciami. Jeżeli możesz, wyłącz lub wycisz telefon, aby nie rozpraszać innych osób w grupie.

6.

W trakcie praktyki wsłuchaj się we własny oddech. We wszystkich asanach oddychaj nosem, nie ustami. Nie wstrzymuj oddechu ani podczas wchodzenia w pozycję, ani podczas trwania w pozycji. Prawidłowe ustawienie ciała w asanie nie powinno zakłócać oddechu. Jeśli oddech ulega zaburzeniu, jest to wyraźny sygnał, że pracujesz zbyt siłowo. 

7.

Podczas wykonywania asan jedynie ciało staje się aktywne, umysł pzoostaje bierny, obserwujący i czujny. Obserwuj ciało i wszelkie jego reakcje pozytywne, tj. ból związany z rozciąganiem, drżenie mięśni, lekkie zawroty głowy spowodowane dotlenieniem etc. Jeżeli jednak poczujesz, że brakuje Tobie tchu, że w ciele pojawia się napięcie albo robi się Tobie słabo - natychmiast zgłoś dolegliwość prowadzącemu zajęcia. Nigdy nie cierp w milczeniu, nie lekceważ bólu, nauczyciel pomoże Ci zmodyfikować ułożenie ciała w asanie, aby otrzymać pożądany efekt. 

 

CO ZABRAĆ NA ZAJĘCIA

Jeżeli posiadasz własny sprzęt do jogi, np. matę, koce, wałek, pasek i kostkę, i chcesz ich użyć, zabierz akcesoria ze sobą:) Natomiast jeżeli masz skromniejsze wyposażenie lub wolał(a)byś uniknąć targania masy gratów, nie przejmuj się, wszelkie pomoce są dostępne w szkole. 

Ostatnie minuty praktyki spędzisz w głębokim relaksie, w Savasanie (pozycji martwego ciała), więc weź ze sobą bluzę, ciepłe skarpety i czysty ręczniczek do przykrycia oczu.