Style jogi

metody

“Chociaż praktyka jogi podlega nieustannej ewolucji, w istocie joga jest kultywowaniem uważności. To na co kierujemy uwagę i postawa z jaką to czynimy wpływa znacząco na sposób w jaki doświadczamy siebie i naszego życia”. - Sarah Powers

Korzenie współczesnej jogi, jako ścieżki rozwoju integrującej ciało i umysł, sięgają starożytnych Indii. Ze względu na ogromny potencjał w rozwijaniu świadomości ciała i uważności, joga błyskawicznie została zaadaptowana na Zachodzie i od tego czasu wciąż ewoluuje - szczególnie pod kątem zastosowań terapeutycznych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało wiele szkół jogi, dzięki czemu każdy, kto pragnie praktykować może dobrać odpowiedni dla siebie styl. Nasi nauczyciele posiadają nie tylko niezbędne kwalifikacje do nauczania jogi za pomocą różnych metod, ale także nieustannie poszerzają swoje umiejętności praktyczne i teoretyczne. Dlatego też na zajęciach w naszej szkole poznasz właściwą technikę wykonywania rozmaitych pozycji, joga regeneracyjna zapewni Ci autentyczny relaks, dzięki yin jodze doświadczysz głębokiego rozciągania, a SATYA zredukujesz napięcie mięśniowo-powięziowe. Z kolei joga dynamiczna i ashtanga vinyasa oczyści i wzmocni Twoje ciało oraz pobudzi energię. 

Dołącz do nas :)

 
 
 
813FE4CB-2861-4005-8BC7-DF6A447BA647.jpg

ASHTANGA VINYASA YOGA

To dynamiczna, płynna i, w porównaniu do innych metod, siłowa forma jogi. Polega na praktykowaniu określonego układu pozycji, tzw. serii, w rytm głębokiego oddechu Ujjayi, „zwycięski oddech”, który rozbudza wewnętrzną uważność. Intensywna praktyka ashtangii działa głęboko oczyszczająco na organizm, wzmacnia i uelastycznia ciało, z kolei powtarzalność sekwencji pomaga skierować uwagę do wewnątrz i utrwalać nieoceniającą postawę. Na zajęciach będziemy praktykować Pierwszą Serię w stylu prowadzonym, z asystą i uważnością na właściwe ułożenie ciała w asanach alignment oriented, aby w ten sposób wydobyć głębokie fizjologiczne korzyści praktyki. Zajęcia te przeznaczone są dla osób z min. sześciomiesięczną, regularną praktyką. 

yin.jpg

MINDFUL YIN YOGA

Joga jin to metoda jogi wywodząca się z technik jogi taoistycznej - zakorzenionej w medycynie chińskiej, której celem jest głębokie otwieranie stawów. Energetycznie koncentruje się na odblokowywaniu meridianów, kanałów energetycznych, których przebieg pokrywa się z siecią powięzi. W pozycjach jin jogi przebywa się od jednej do pięciu minut wyciszając w ten sposób napięcie mięśni charakterystyczne dla praktyki w stylu jang. Pracując siłą grawitacji uzyskuje się otwieranie ciała i rozciąganie tkanek na głębszym poziomie, jin. Mindful Yin Yoga, zgodnie z nauczaniem Kathy Ward kładzie szczególny nacisk na medytacyjny aspekt jogi jin, została wzbogacona o elementy mindfulness „praktyki uważności” wywodzące się z treningu MBSR - Mindfulness Based Stress Reduction.

 
 
 
SATYA.jpg

SATYA®

Sensory Awareness Training for Yoga Attunement według Tiasa Little to innowacyjna metoda głębokiej pracy z ciałem o charakterze treningu somatycznego. Pozwala odnaleźć zagubioną równowagę, odkryć nowe ścieżki percepcji i odczuwania. Przynosi ulgę w bólu, poprawia funkcjonowanie ciała, poszerza zakres ruchu. Trening świadomości sensorycznej dla dostrojenia i uwrażliwienia ciała w jodze uwalnia bowiem od automatycznego „wykonywania” ruchu i jednocześnie kieruje ku odczuwaniu, odbieraniu, ku „byciu” ruchem. SATYA rozwija wrodzoną inteligencję ciała propriocepcję, czucie głębokie. Tym samym świadomość somatyczna prowadzi do ucieleśnionej mądrości; staje się wypełnieniem i dopełnieniem praktyki jogi. Wszystkie ruchy ślizgowe, poślizgowe i koliste są wykonywane na ziemi w miękki, płynny sposób, bez użycia siły tak, aby zredukować napięcie mięśniowo-powięziowe ciała. Podobnie jak w  Vinyasie, wdech i wydech łączą się z ruchem, by pogłębiać rytm oddechu i odblokować układ powięziowy od zapamiętanych wzorców ruchowych w tkankach głębokich. SATYA połączona z pozycjami jogi prowadzi do reedukacji w obszarze nerwowo mięśniowym. Różnorodność ruchów i zwiększanie świadomości sensorycznej wspiera głęboki odpoczynek i regenerację ciała.

FullSizeRender-3.jpg

RESTORATIVE YOGA®

Joga regeneracyjna według Judith Hanson Lasater to metoda, która pozwala oczyścić ciało z głębokich napięć i uwolnić energię, którą te właśnie miejsca nieustannie pochłaniały. Napięcia w ciele pracują podobnie do ukrytego zwarcia w danym układzie elektrycznym powodując szybsze zużycie energii, ospałość i zmęczenie. Łącznikiem między obszarami napięć, a umysłem jest układ nerwowy. Za pomocą jogi regeneracyjnej oddziałujemy na układ nerwowy tym samym uwalniając ciało i jednocześnie korzystnie wpływając na umysł. W pozycjach jogi regeneracyjnej przebywa się od siedmiu do dwudziestu minut w głębokiej ciszy, cieple i bezruchu, z przykrytymi oczami. W zależności od pozycji ciało jest podparte w taki sposób, aby poza głębokim relaksem inicjować również regenerację wybranych organów wewnętrznych np. serca, wątroby, nerek czy narządów jamy brzusznej. 

 
 
 
 
JOGA DYNAMICZNAVinyasa Joga, czyli flow joga to metoda, w której płynnie przechodzimy z pozycji do pozycji tworzących całościową i celową sekwencję (np. otwierającą biodra lub wzmacniającą centrum). W asanie pozostajemy od trzech do pięciu oddechów …

VINYASA YOGA

Vinyasa Yoga, czyli Joga dynamiczna, to metoda, w której płynnie przechodzimy z jednej pozycji do kolejnej, które razem tworzą celową sekwencję np. otwierającą biodra lub wzmacniającą ‘centrum’. W asanie pozostajemy od trzech do pięciu oddechów koncentrując się przede wszystkim na przepływie energii i prawidłowym oddychaniu. Poziom intensywności i trudności sekwencji prowadzący zajęcia dostosowuje do poziomu zaawansowania grupy.