Drop-in mindfulness
Jun
28
11:00 AM11:00

Drop-in mindfulness

 

Drop-in mindfulness, czyli uważność dla zabieganych.

"Nie jesteś kroplą w oceanie.
Jesteś całym oceanem zawartym w kropli."
~ Rumi

Zapraszamy serdecznie na regularne spotkania z uważnością. "Drop-in mindfulness" to zajęcia zorientowane na doświadczenie chwili obecnej za pomocą praktyki konkretnych technik uważności. Powstały z inicjatywy uczestników naszych kursów Życia Opartego na Uważności (MBLC), którzy poznali moc wspólnej praktyki i pragną wspierać się w wędrówce ku przytomnemu byciu i w efekcie bardziej świadomemu życiu.

DLA KOGO

Dla każdego, kto na koniec tygodnia potrzebuje zatrzymania w codziennym pędzie życia, zatopienia w chwili obecnej i wglądu w naturę własnego umysłu. Zajęcia są przeznaczone również dla osób, które nie praktykowały wcześniej uważności.

AKCJA

Grupowa, prowadzona praktyka mindfulness połączona z uważnym ruchem i dopytywaniem pomagająca przejść z trybu działania i reagowania na tzw. autopilocie do trybu przytomnego bycia ze wszystkim co pojawia się w naszym wewnętrznym doświadczeniu.

CZYM JEST UWAŻNOŚĆ (ang. mindfulness)?

"Uważność jest to szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę".
Jon Kabat-Zinn

Uważność to praktyka budowania postawy radykalnej obecności, tzn. pozbawionej preferencji i iluzji otwartości na doświadczenie bieżącej chwili w całej jej głębi. Polega na nieustannym badaniu wewnętrznego środowiska i poznawania nietrwałej natury umysłu w celu odbudowania autentycznej więzi ze sobą, ze światem, w kierunku bardziej świadomego życia.
Metoda ta zawiera w sobie zestaw skutecznych, wypracowanych przez specjalistów technik świeckiej medytacji w celu poszerzania świadomości ciała, poruszeń umysłu i powracania do przytomności, czyli bycia tu i teraz.
Praktyka uważności to dosłownie trening mózgu, który w skuteczny i naukowo potwierdzony sposób zmienia jego strukturę i obszary aktywności (neuroplastyczność mózgu). Pozwala dostrzec (insight) i zmienić nawykowe, nieświadome wzorce reakcji i myśli nakręcające spiralę obniżonego nastroju, depresji, lęków i innych objawów utraty wewnętrznej równowagi i cierpienia.

DLACZEGO WARTO

Badania naukowe* dowodzą, że regularna i właściwe poprowadzona praktyka uważności wpływa znacząco na:

- obniżenie poziomu lęku, niepokoju, stresu, wyczerpania i poirytowania;
- umiejętność nawiązania kontaktu z samym sobą, w sferze myśli, uczuć, doznań ciała;
- rozwój koncentracji, usprawnienie procesu uczenia się i zapamiętywania;
- rozwój inteligencji emocjonalnej, świadomość myśli i ich wpływu na doświadczane uczucia, większą zdolność do samokontroli;
- zwiększenie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach poprzez zmianę ich postrzegania;
- rozwój akceptacji i życzliwości względem siebie i innych:
- obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie ryzyka pojawienia się nadciśnienia;
- wspieranie równowagi hormonalnej poprzez obniżanie poziomu hormonu stresu (kortyzolu);
- zmniejszenie ryzyka zapadnięcia na depresję;
- większą ogólną satysfakcję z życia.

* Jedynie w latach 1980-2016 opublikowano w czasopismach naukowych ponad 3050 badań nad uważnością.


PROWADZĄCY

Krystyna Rybińska
MBLC Teacher, E-RYT®, YACEP®
Nauczycielka mindfulness (uważności) i ośmiotygodniowych kursów MBLC (Mindfulness Based Living). W 2018 roku ukończyła ponad dwuletnie szkolenie nauczycielskie mindfulness organizowane przez Mindfulness Association upoważniające do prowadzenia 8 tygodniowych kursów MBLC - Mindfulness Based Living Course. W trakcie szkolenia na terapeutę MBCT - Mindfulness Based Cognitive Therapy (Terapii Poznawczej Opartej na Uważności) certyfikowanego przez Oxford Mindfulness Centre przy Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu w Oksfordzie. Nauczycielka jogi z ponad jedenastoletnim, rozległym doświadczeniem w nauczaniu certyfikowana przez Yoga Alliance USA - E-RYT® (Experienced Registered Yoga Teacher) upoważniona do prowadzenia kursów doszkalających dla nauczycieli jogi YACEP® (Yoga Alliance Continuing Education Provider). Jedna z dwóch nauczycielek w Polsce z certyfikatem Advanced Restorative Yoga Trainer® od Judith Hanson Lasater, upoważniającym do stosowania jogi regeneracyjnej w celach terapeutycznych. Z wykształcenia filozof. Wierzy, że praktyka uważności i joga pomagają odbudować głęboki, autentyczny związek zarówno ze światem wewnętrznym, jak i zewnętrznym.

Łukasz Rybiński
MBLC Teacher, E-RYT®, YACEP®
Z wykształcenia filozof i muzyk. Nauczyciel jogi certyfikowany przez Yoga Alliance USA, E-RYT® (Experienced Registered Yoga Teacher) i YACEP® (Yoga Alliance Continuing Education Provider). Uczy w stylu Vinyasa i Ashtanga Vinyasa Yoga. W trakcie szkolenia nauczycielskiego SATYA (Sensory Awarness Training for Yoga Attunement) pod okiem Tiasa Little w YogaCampus - The Life Centre Education w Londynie. Poza jogą codzienne praktykuje mindfulness i medytację chrześcijańską. Od 2018 roku jest nauczycielem uważności MBLC - Mindfulness Based Living Course. Od ponad dziesięciu lat związany z Ośrodkiem Medytacji Chrześcijańskiej w Klasztorze Benedyktynów w Lubiniu, w którym pogłębia własną praktykę. Postawę nauczyciela kształtuje pod opieką i przewodnictwem mnicha o. Maksymiliana Nawary OSB oraz doświadczonych nauczycieli Mindfulness Association UK i Mindfulness Association Polska.

CZAS

28 czerwca (piątek), godz. 19.00 - 20.30.

CENA

50 zł | 1,5 h praktyki prowadzonej przez dwóch nauczycieli pod superwizją Mindfulness Association

40 zł | osoby które ukończyły kurs MBLC w Yoga Compass

INFORMACJE I ZAPISY

yoga.krysia@gmail.com
tel. 510 672 569 lub 510 672 568

Liczba miejsc jest ograniczona, więc o rezerwacji miejsca w grupie decyduję kolejność zgłoszeń i uiszczenia opłaty.

MIEJSCE

Be Montessori School
ul. Schuberta 79

* przestronna (ponad 100 mkw) cicha i ciepła sala, cały potrzebny sprzęt na miejscu, monitorowany parking na posesji, w pobliżu przystanki autobusowe i tramwajowe.

 
View Event →
Warsztat Relax & Renew
Jul
13
10:00 AM10:00

Warsztat Relax & Renew

 
 

RELAX & RENEW, czyli Restorative i Mindful Yin Yoga

Restorative Yoga® | Głęboka relaksacja z jogą regeneracyjną według metody Judith Hanson Lasater.

Mindful Yin Yoga® | Medytacja, praktyka uważności, świadomy oddech, głębokie rozciąganie i odżywienie tkanek z jin jogą.

METODY

Restorative Yoga® według Judith Hanson Lasater to metoda, która pozwala oczyścić ciało z głęboko utrwalonych napięć. Zakorzenione napięcie w ciele bowiem podobne jest do ukrytego zwarcia w układzie elektrycznym, które powoduje szybsze zużycie energii. W ciele wywołuje ospałość i chroniczne zmęczenie. Łącznikiem pomiędzy obszarem napięcia, a umysłem jest układ nerwowy. Praktykowanie jogi regeneracyjnej wpływa na układ nerwowy, ponieważ wyzwala energię, którą nieustannie pochłaniało napięcie. Tym samym uwalnia ciało i umysł. W pozycjach jogi regeneracyjnej przebywa się od siedmiu do dwudziestu minut w głębokiej ciszy, cieple i bezruchu, z zakrytymi oczami. W zależności od pozycji ciało jest podparte w taki sposób, aby poza głębokim relaksem inicjować również intensywną regenerację wybranych organów wewnętrznych np. serca, wątroby, nerek, czy narządów dolnego brzucha.

Mindful Yin Yoga® to popularna w USA i Wielkiej Brytanii metoda, która wywodzi się z techniki jogi taoistycznej zakorzenionej w medycynie chińskiej. Jej celem jest głębokie otwieranie stawów oraz praca z siecią powięzi. Energetycznie koncentruje się na odblokowywaniu meridianów, kanałów energetycznych. W pozycjach Yin Yogi przebywa się od jednej do pięciu minut uspakajając napięcie mięśni, charakterystyczne dla praktyki w stylu jang, i pracując siłą grawitacji, aby uzyskać trwałe otwieranie ciała i rozciąganie tkanek na głębszym poziomie jin. Na Zachodzie metoda ta została wzbogacona o techniki świadomego oddychania oraz mindfulness - praktyki uważności. 

DLA KOGO

Zarówno dla osób zupełnie początkujących, jak i dla osób regularnie ćwiczących, które szukają prawdziwego odpoczynku, powrotu do siebie i pogłębienia własnej praktyki o elementy jogi regeneracyjnej i jin jogi.

CZAS

sobota 15 czerwca 2019 roku.
godz. 10.00 - 13.00

MIEJSCE

Be Montessori School

CENA

110 zł | trzygodzinny warsztat stacjonarny

100 zł | dla osób z aktywnym karnetem Yoga Compass

Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona, więc o rezerwacji decyduje kolejność zgłoszeń.

ZAPISY I INFORMACJE

Krysia +48 510 672 569 | yoga.krysia@gmail.com

 
View Event →